Opublikowano

Jakie taśmy pakowe dla e-commerce?

taśmy pakowe dla e-commerce

Mogło by się wydawać, że taśmy pakowe, to najmniejszy problem w e-commerce.  Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Do dyspozycji działów logistyki są najróżniejsze rodzaje taśm pakowych. Czym się kierować przy wyborze taśm pakowych dla e-commerce? Czy tylko ceną?  Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Rodzaje taśm pakowych

Wszyscy znamy najpopularniejszą, brązową taśmę pakową z PVC. Popularne są też taśmy transparentne. Różnica tkwi w warstwie klejącej.

Proces produkcji rozpoczyna się od przygotowania podkładu, zwykle polipropylenowego lub PVC. Następnie na podkład nanosi się warstwę kleju. Kleje akrylowe i kauczukowe, zwane też solvent różnią się głównie składnikami i właściwościami. Kleje akrylowe są oparte na emulsji wodnej. Przez to są mniej odporne na wysokie i niskie temperatury oraz czynniki chemiczne, jednak są bardziej przyjazne dla środowiska.

Z kolei kleje solvent zawierają rozpuszczalnik organiczny, co czyni je bardziej wytrzymałymi w ekstremalnych warunkach,  jak wilgoć czy zmiany temperatur. Są one silniejsze i trwalsze, ale mniej przyjazne dla środowiska w porównaniu do klejów akrylowych.

Taśmy z klejem kauczukowym (solvent) są droższe od tych pokrytych klejem akrylowym. Wnioski? W większości przypadków taśma akrylowa jest wystarczająca do przygotowywania paczek w e-commerce. Jednak gdy zależy Ci na bardziej solidnym zamknięciu, zastosuj taśmę pakową solvent. Oba rodzaje taśm znajdziesz w naszej ofercie.

taśmy pakowe

Taśmy głośne i ciche

Taśmy ciche to specjalny rodzaj taśm pakowych zaprojektowanych tak, aby minimalizować hałas podczas odwijania i aplikacji. Są one idealne do środowisk, gdzie redukcja hałasu jest pożądana – na przykład w biurach, sklepach detalicznych czy miejscach, gdzie pracownicy są szczególnie wrażliwi na głośne dźwięki. Taśmy ciche zapewniają te same właściwości zabezpieczające co standardowe taśmy pakowe.  taśmach cichych często stosuje się specjalny klej akrylowy. Jego właściwości chemiczne pozwalają na płynne i ciche odwijanie, jednocześnie zapewniając silne przyleganie do pakowanych powierzchni.

Taśmy ciche są sporo droższe od normalnych taśm akrylowych. Przykładowo, cena zestawu 6szt taśmy cichej jest wyższa od wersji standardowej o ponad 40% 

Taśmy Hot Melt

Warstwa klejąca Hot Melt ma właściwości zbliżone do taśm Solvent. Taśmy Solvent mają warstwę klejącą na bazie kauczuku naturalnego, podczas gdy w taśmach Hot Melt użyto kauczuku syntetycznego.

To dobra alternatywa dla taśm akrylowych Różnica w cenie jest niewielka, natomiast właściwości klejące taśm Hot Melt są zdecydowanie lepsze, niż akrylowych.  Wydaje się, że to najlepsza opcja dla sklepów internetowych, które nie musza liczyć się z każdym groszem. Inwestycja w taśmy Hot Melt zapewnia optymalny poziom zamknięcia przesyłki w transporcie.

Taśmy papierowe

Trendy ekologiczne nie ominęły rynku taśm pakowych. E-commerce, dla których hasła ekologiczne są prawdziwą filozofią, a nie tylko pustym greenwashingiem, mają możliwość zabezpieczania swoich przesyłek papierowymi taśmami pakowymi. 

Taśmy pakowe papierowe z warstwą klejącą hot melt są dość wytrzymałe, zwłaszcza pod względem przyczepności. Klej Hot Melt zapewnia silne wiązanie. Jednak w porównaniu do taśm PVC, taśmy papierowe są mniej odporne na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Taśmy PVC zazwyczaj oferują większą wytrzymałość i lepszą ochronę w trudnych warunkach. Dlatego odradzamy stosowania taśm papierowych do ciężkich lub wymagających przesyłek. Wybór odpowiedniego rodzaju taśmy zależy od konkretnych wymagań.

Aplikatory i dyspensery do taśm

Praca w magazynach wysyłkowych e-commerce bez aplikatorów do taśm byłaby koszmarem. Bez względu na to, jaki rodzaj taśmy wybierzesz, do jej sprawnego nakładania potrzebujesz dyspensera. W ofercie hurtowni materiałów pakowych Apakowanie.pl znajdziesz ergonomiczny dyspenser premium, odpowiedni do wszystkich wyżej wymienionych rodzajów taśm. Wyposażony w automatyczną regulację naciągu taśmy oraz hamulec. Posiada sprężynującą prowadnicę i ergonomiczny uchwyt.  Polecamy!

Zespół Apakowanie.pl jest zawsze do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Źródło ilustracji: unsplash.com/plus/