jak ZAPAKOWAĆ
i wysłać przesyłkę? Poradnik pakowania.

jak ZAPAKOWAĆ?
i wysłać przesyłkę?
SPIS TREŚCI
kliknij i przenieś się do wybranej sekcji
Według danych z raportu na temat rynku KEP, przygotowanego w 2020 roku przez GS1 Polska, każdego dnia na świecie nadawanych jest ponad 200 milionów paczek. Z kolei analiza Poczty Polskiej wykazała, że w 2018 roku w Polsce operatorzy branży KEP obsłużyli około 476 mln paczek. Prognozy na 2023 rok są jeszcze bardziej zaskakujące – liczba paczek może wzrosnąć do nawet 850 mln rocznie. Co więcej, prognoza na rok 2023 może ulec zmianie na plus, ponieważ nie uwzględniono w niej obecnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią COVID-19 i wywołanego przez nią wzrostu zainteresowania usługami branży kurierskiej.
Przytoczone dane i prognozy doskonale pokazują, jak ogromną częścią składową naszych biznesów oraz życia codziennego stanowi nadawanie paczek. I choć Przewoźnicy stale poszerzają zakres usług logistycznych, nadal w wielu przypadkach problemem dla Konsumenta jest sposób przygotowania przesyłki.
Ten poradnik pakowania ma na celu rozwiać wątpliwości dotyczące pakowania typowych i nietypowych produktów, a także oprowadzi Cię po świecie przesyłek. Życzymy owocnej lektury i mamy nadzieję, że chętnie będziesz do niej powracać w przyszłości.


Kolejnym przystankiem na drodze paczki do Odbiorcy jest centralna sortownia firmy kurierskiej, do której trafiają wszystkie przesyłki. W tym miejscu wykwalifikowani pracownicy oraz specjalne maszyny sortują paczki, sprawdzają sposób ich zapakowania (czy poprawnie czy nie), mierzą, ważą i weryfikują te dane z danymi podanymi w zleceniu.
Z sortowni centralnej pogrupowane przesyłki trafiają do oddziałów doręczających, położonych najbliżej miejsca docelowego paczki, czyli adresu Odbiorcy. Tam jeszcze raz są mierzone i ważone, a także ponownie grupowane. Tym razem pod kątem miejsca doręczenia. Ma to na celu nie tylko ułatwienie pracy kurierom doręczającym przesyłki, ale także przyspieszenie czasu dostawy paczki.
Droga paczki od nadawcy do odbiorcy
Po przygotowaniu paczki i nadaniu jej – w zależności od wybranej usługi i Przewoźnika – możesz:
• przekazać ją kurierowi;
• osobiście zanieść ją do punktu nadawczo-odbiorczego;
• zanieść ją do najbliższej maszyny paczkowej.
Stamtąd twoja paczka trafi do najbliższego oddziału firmy kurierskiej, gdzie zostanie dodatkowo oznaczona oraz skierowana do dalszej drogi.
Ostatnim przystankiem paczki jest jej dostarczenie do Adresata, do maszyny paczkowej lub do punktu nadawczo-odbiorczego. Wszystko zależy od preferencji Odbiorcy przesyłki, które podał Nadawcy przy składaniu zlecenia na wysyłkę.

co składa się na
KOSZT DOSTAWY?
Ile kosztuje paczka kurierska i jakie są części składowe jej ceny? To zależy od wielu czynników, na które ma wpływ przede wszystkim Nadawca przesyłki. Przygotowaliśmy ich opis oraz podpowiadamy, jak obniżyć koszty przesyłek.


W paczkach kurierskich nadajemy – a raczej próbujemy nadać naprawdę wszystko. Tymczasem nie każdy wie, że wiele z tych delikatnych przedmiotów znajduje się na liście towarów zakazanych w wysyłce lub wymaga szczególnego traktowania, a więc i specjalnej usługi kurierskiej.
Jeśli nadamy je usługą standardową, musimy liczyć się z tym, że podczas transportu zawartość paczki może ulec zniszczeniu, a wtedy nie przysługuje nam prawo do reklamacji szkody.
Oznaczenia na paczkach kurierskich – co oznaczają i kiedy ich używać?
W paczkach kurierskich nadajemy – a raczej próbujemy nadać naprawdę wszystko. Tymczasem nie każdy wie, że wiele z tych delikatnych przedmiotów znajduje się na liście towarów zakazanych w wysyłce lub wymaga szczególnego traktowania, a więc i specjalnej usługi kurierskiej. Jeśli nadamy je usługą standardową, musimy liczyć się z tym, że podczas transportu zawartość paczki może ulec zniszczeniu, a wtedy nie przysługuje nam prawo do reklamacji szkody.
Po co umieszczać naklejki ostrzegawcze na paczkach?
Z pewnością zastanawiasz się nad sensem naklejenia naklejki ostrzegawczej na paczce, w przypadku gdy wyjątkowo solidnie zabezpieczasz przecież zawartość przesyłki. Odpowiedź jest prosta – naklejki ostrzegawcze na paczce mają zwrócić uwagę kuriera oraz osób pracujących na sortowni lub magazynie. Dzięki temu będą obchodzić się z twoją paczką delikatniej i ostrożniej.
Co oznaczają symbole naklejane na paczki?
Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych informacji, które można znaleźć na naklejkach, musisz wiedzieć, że nie są one standaryzowane. Oznacza to tyle, że mimo tej samej informacji, naklejki od dwóch innych producentów mogą się różnić. W dodatku producenci naklejek co jakiś czas wprowadzają na rynek coraz nowsze rozwiązania graficzne i informacyjne, wykorzystywane przy produkcji naklejek informacyjnych. Poniżej znajdziesz ich opis, ale pamiętaj, że warto korzystać z tych najbardziej znanych komunikatów, aby obsługa firmy kurierskiej wiedziała co one oznaczają i jak obchodzić się z tak oznakowaną przesyłką.



Kliknij i przejrzyj dostępne produkty z tej kategorii
jak zabezpieczyć przesyłkę
PRZED WILGOCIĄ?
Jak zabezpieczyć przesyłkę przed wilgocią? Jeśli martwisz się o to, że twoja paczka zamoknie podczas transportu do Odbiorcy, mamy dla ciebie kilka wskazówek jak tego uniknąć.
Droga paczki od Nadawcy do Odbiorcy często bywa długa. W dużym skrócie nasze przesyłki są transportowane w furgonetce kurierskiej, sortowane na magazynie, przerzucane do sortowni i ponownie transportowane przez kuriera. W trakcie drogi twoja paczka może być narażona na ewentualne zamoczenie przez inną uszkodzoną przesyłkę z płynną zawartością, albo po prostu – podczas przenoszenia na zewnątrz w czasie ulewnego deszczu.
Nic więc dziwnego w tym, że wysyłając wrażliwe na wilgoć przedmioty możemy martwić się o ich bezpieczeństwo podczas transportu. Paczka owinięta z zewnątrz folią stretch jest trudna w sortowaniu maszynowym i wymaga pomocy pracownika sortowni. Jest też sprzeczna z wytycznymi pakowania przesyłek, które są wymagane w poszczególnych firmach kurierskich. Jak więc zabezpieczyć przesyłkę przed wilgocią?

Co to jest przesyłka paletowa?
Przesyłka paletowa to taka przesyłka, którą ze względu na duże gabaryty i/lub dużą wagę Nadawca umieszcza na EURO palecie. Przesyłka paletowa może zawierać jeden lub więcej przedmiotów, które w zależności od wymogów pakowania przesyłek paletowych i wytycznych Przewoźników można umieścić na jednej lub więcej palecie.
Wysyłka palety. Kiedy nadać paletę kurierem?
Decyzję o wysyłce przedmiotów na palecie podejmij wtedy, gdy ze względu na duże gabaryty obawiasz się o ich bezpieczeństwo podczas transportu. Dzięki temu, że właściwie przygotujesz przedmiot do wysyłki i odpowiednio zabezpieczysz go przy użyciu palety, zyskasz pewność, że twoja przesyłka dotrze do Odbiorcy w nienaruszonym stanie.
Pakowanie przesyłki paletowej
Oprócz spełnienia wytycznych poszczególnych Przewoźników co do wielkości i wagi przesyłki paletowej, aby zadbać o jej bezpieczeństwo należy także odpowiednio ją przygotować do transportu. O tym, że przesyłka umieszczona na palecie nie może wystawać poza jej obrys już wspominaliśmy. Równie ważne jest także to, aby przedmioty umieszczane na palecie były dodatkowo zapakowane w karton o kształcie prostopadłościanu, zawierający materiały wypełniające puste przestrzenie w paczce.
Co można nadawać na palecie?
Z listy towarów zakazanych w wysyłce dowiesz się, czego poszczególni Przewoźnicy zabraniają w transporcie, ze względu na bezpieczeństwo innych przesyłek, bezpieczeństwo wysyłanego mienia, a także bezpieczeństwo osób pracujących w magazynie, w sortowni czy kurierów przewożących paczki.
Przesyłka paletowa – wytyczne firm kurierskich
Każda firma kurierska, która ma w swojej ofercie wysyłkę paletową, przyjmuje do transportu zwykle palety o wielkości podstawy 80×120 cm. Czasami możesz wysłać produkt nawet na półpalecie. Bardzo ważne jest także to, aby przedmiot na palecie nie wystawał poza jej obrys.

Jak obliczyć wagę gabarytową przesyłki?
Najprościej ujmując – przesyłki gabarytowe to przesyłki duże, ale lekkie. Niestety, myli się ten kto myśli, że ze względu na małą wagę przesyłka gabarytowa będzie stosunkowo tania. Dla przesyłki tego rodzaju oblicza się wagę gabarytową (inaczej: wagę wymiarową, wagę wolumetryczną, wagę objętościową), a jeśli okaże się ona większa niż waga rzeczywista paczki, to ją bierze się pod uwagę obliczając cenę za nadanie paczki gabarytowej.
Wagę gabarytową paczki można obliczyć samodzielnie, mnożąc przez siebie wszystkie wymiary paczki – długość, szerokość i wysokość, a uzyskany wynik dzieląc przez ustalony przez Przewoźnika współczynnik.
Poniżej przykładowe wzory na obliczenie wagi wymiarowej w kilku firmach kurierskich:
• waga wymiarowa DPD – długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000;
• waga wymiarowa FedEx – długość x szerokość x wysokość [cm] / 6000;
• waga wymiarowa UPS – długość x szerokość x wysokość [cm] / 5000.
Dlaczego paczka gabarytowa może być problematyczna w transporcie?
Firmy kurierskie wprowadziły “paczkę gabarytową” ze względu na konsekwencje logistyczne, jakie niesie za sobą nadawanie tego typu przesyłek. Dwie paczki o takiej samej wadze, ale innych wymiarach powodują zupełnie inne koszty transportu. Znając wymiary oraz wagę wymiarową paczki można ustalić nie tylko ilość miejsca, które zajmie ona w furgonetce, ale i to jak bardzo ją obciąży. Dzięki temu firmy kurierskie mogą optymalizować koszty transportu przesyłek oraz pracę, jaką w obsługę paczki gabarytowej muszą włożyć pracownicy firmy – na magazynie, na sortowni czy przez kuriera podczas przekazania/odbioru paczki.
Jak przygotować paczkę gabarytową do wysyłki?
Pamiętaj, że chcąc nadać paczkę gabarytową musisz mieć podpisaną umowę własną z Przewoźnikiem.
Przygotowując paczkę gabarytową do wysyłki postaraj się, aby była ona zapakowana w karton o kształcie prostopadłościanu. Zabezpiecz przedmiot w środku paczki przy pomocy wypełniaczy, na przykład poduszek powietrznych i dokładnie zaklej wieko kartonu taśmą. Jeśli jest taka potrzeba – oznacz swoją paczkę dedykowanymi naklejkami ostrzegawczymi.