Opublikowano

Tektura falista – poznaj rodzaje i zastosowania

tektura falista 100cm

Tektura falista to wynalazek Amerykanina, Alberta Jonesa, który opatentował ją w 1871 roku. Odkrył on, że papier falisty, składający się z kilku warstw połączonych ze sobą klejem, jest znacznie wytrzymalszy i bardziej elastyczny niż zwykły papier. Od tego odkrycia minęło ponad 150 lat i nic nie wskazuje, żeby tektura falista poszła do lamusa. To podstawowy materiał pakowy. Wytrzymały, łatwy i tani w produkcji a przede wszystkim ekologiczny – nadaje się do recyklingu. Sprawdź, czym różnią się rodzaje tektury falistej by dobrze dobierać materiały pakowe.

Jakie są rodzaje tektury falistej?

Rodzaje tektury falistej różnią się od siebie głównie ilością warstw.

  • tektura falista typ E składa się z jednej warstwy papieru falistego, umieszczonego między dwoma warstwami płaskiego papieru lica. Tektura z falą typu E jest stosowana głównie do lekkich opakowań, takich jak tekturowe pudełka klapowe, pudła przeprowadzkowe i inne. Stosuje się ją także jako przekładkę między warstwami pakowanego lub składowanego towaru.
  • tektura falista typ B – składa się z dwóch warstw papieru falistego i trzech lub pięciu warstw papieru lica. Tektura typ B jest bardziej wytrzymała niż tektura typu E i nadaje się do produkcji wytrzymałych i sztywnych kartonów wysyłkowych i do produkcji
  • tektura trójfalista, typ AAA lub BC, która składa się z trzech warstw papieru falistego i czterech lub sześciu warstw lica. Tektura trzójfalista jest najbardziej wytrzymałym rodzajem tektury falistej i nadaje się do opakowań ciężkich i dużych przedmiotów, takich jak meble, sprzęt gospodarstwa domowego i urządzenia przemysłowe.

Czym jest gramatura tektury falistej?

Gramatura jest ważnym parametrem tektury falistej. Generalnie im wyższa gramatura, tym większa gęstość tektury, a więc także jej wytrzymałość i sztywność.

Gramatura tektury falistej to miara masy tektury, wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m²).

Im wyższa jest gramatura, tym tektura falista jest cięższa i grubsza. Zazwyczaj oznacza to większą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli szukasz wytrzymałych i sztywnych kartonów, zwróć uwagę na gramaturę. Producenci tanich opakowań zwykle nie podają gramatury użytej tektury.

Jaka tektura falista jest najlepsza?

Nie ma jednego, najlepszego rodzaju tektury falistej. Wybór zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu, waga, wymagania dotyczące ochrony i innych. Dobierz odpowiedni rodzaj tektury falistej w zależności od swoich potrzeb i wymagań.

Oto kilka porad, które pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj tektury falistej:

  • waga produktu – im cięższy jest produkt, tym grubsza powinna być tektura falista, która ma go chronić. Tektura z falą E jest wystarczająca do opakowywania lekkich przedmiotów, ale do cięższych przedmiotów najlepiej użyć tektury z falą tybo B lub trójfalistej.
  • wymagania dotyczące ochrony – jeśli produkt wymaga dodatkowej ochrony, na przykład przed wstrząsami lub zgnieceniem, wybierz tekturę falistą o większej wytrzymałości. W takim przypadku zwróć też uwagę na gramaturę tektury.

Jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju opakowań tekturowych potrzebujesz, chętnie Ci pomożemy w wyborze. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami.

Polecane produkty z tektury falistej: