Opublikowano

Pakowanie paczek kurierskich

pakowanie paczek

Jeśli prowadzisz biznes e-commerce, to regularnie wysyłasz paczki kurierem. Pakowanie paczek to nie tylko zabezpieczenie zawartości przesyłki na czas transportu. To także składnik doświadczenia użytkownika. Poznaj zasady bezpiecznego pakowania przesyłek i sprawdź, jak dobrze przygotować paczkę do wysyłki kurierem.

Jak zapakować paczkę kurierską?

Przesyłki kurierskie są wielokrotnie przeładowywane podczas dostawy do adresata. Zwykle po odbiorze od nadawcy trafiają do magazynu, gdzie trafiają na automatyczną linię sortującą. Potem załadunek na kolejną furgonetkę i podróż do następnego magazynu lub prosto do odbiorcy. Dobre pakowanie paczki zabezpieczy zawartość przed uszkodzeniem. Trzymaj się tych zasad, a twoja paczka dotrze bezpiecznie do odbiorcy.

Dowiedz się więcej, jak bezpiecznie wysłać paczkę kurierską

Dobierz rozmiar kartonu do wielkości przesyłki

Pamiętaj, żeby zawsze zostawić w kartonie puste przestrzenie na wypełniacz zabezpieczający. Nie używaj dopasowanych pudełek, w których nie ma miejsca na wypełniacz.  Zawsze zostaw kilka centymetrów dokoła wysyłanego przedmiotu i wypełnij przestrzeń wypełniaczem. Użyj na przykład:

Jeśli wysyłasz przedmioty o nieregularnych kształtach i wrażliwe na uszkodzenia, zastosuj folię bąbelkową. Owiń dokładnie taki przedmiot folią bąbelkową zanim umieścisz w pudełku.

Dobrym pomysłem jest użycie podwójnego kartonu, czyli zapakowanie paczki w dodatkowy karton zewnętrzny.

Upewnij się, że zawartość paczki nie będzie się przemieszczała wewnątrz pudełka w trakcie transportu.

Unikaj zbyt dużych pudełek transportowych, bo będziesz musiał użyć dużo wypełniacza i jest ryzyko, że przekroczysz wagę gabarytową. Każda firma kurierska w swoim regulaminie podaje sposób obliczania przelicznika objętościowego.  Na przykład w DPD taki przelicznik ma wzór:

Waga wolumetryczna (dł. x szer. x wys.) / 6000 

Pamiętaj, że jeśli waga z przelicznika objętościowego będzie wyższa, od wagi rzeczywistej, kurier zawsze do kalkulacji wybiera większą wagę. Jeśli w zamówieniu zadeklarujesz wagę rzeczywistą, a kurier obliczy większą wagę objętościową, firma kurierska naliczy dopłaty do przesyłki.

Używaj nowych, dobrej jakości materiałów do pakowania

Unikaj używanych pudełek. Nowy, wysokiej jakości, gruby i sztywny karton zewnętrzny to pierwsze zabezpieczenie twojej przesyłki. Takie opakowanie daje większe szanse na dostarczenie paczki w dobrym stanie. Nowy karton daje pewność, że nie ma na nim pozostałości starych kodów kreskowych, które mogłyby zakłócić proces automatycznego sortowania.

Starannie zabezpiecz karton dobrej jakości taśmą samoprzylepną. Mocna taśma zabezpiecza paczkę przed przypadkowym otworzeniem. Jest też dobrym gwarantem, że nikt niepowołany nie zajrzy do środka twojej paczki.

Jeśli ekologia jest dla Ciebie ważna, dowiedz się więcej o papierowych taśmach pakowych.

Pakowanie paczek i przesyłek zbiorczych

Jeśli w jednej paczce chcesz wysłać kilka mniejszych produktów, to najlepszym sposobem będzie zapakowanie każdego w oddzielne pudełko.  Do tego celu możesz wykorzystać funkcjonalne i wygodne w użyciu pudełka fasonowe. Dobierz wymiary pudełek tak, aby dokładnie i bez wolnych przestrzeni wypełnić karton zbiorczy.

Pamiętaj o prawidłowym podaniu wagi. Sprawdź  koniecznie wagę objętościową, porównaj z wagą całkowitą przesyłki i do formularza zamówienia wpisz większą wartość.

Naklej list przewozowy w widocznym miejscu

Upewnij się, że etykieta adresowa z kodem paskowym i numerem przesyłki jest dobrze widoczna.  Zawsze naklejaj list przewozowy na płaskiej powierzchni paczki, nigdy na krawędzi. Czytnik automatycznej linii sortującej musi mieć dobry dostęp do całego kodu paskowego.

Dobrą praktyką jest umieszczanie listu przewozowego w specjalnej, przezroczystej i samoprzylepnej kopercie, zwanej potocznie kangurkiem.

Zabezpiecza to list przed uszkodzeniem i zapewnia dobrą czytelność kodu paskowego podczas skanowania.

Pakowanie paczek do paczkomatów

Pamiętaj, że paczkomaty mają określone wymiary skrytek i nie każda paczka nadaje się do paczkomatu. Na przykład InPost akceptuje trzy gabaryty przesyłek paczkomatowych. Sprawdź w dedykowanym wpisie, jak pakować przesyłki do paczkomatu.