
Chcesz wysłać dużą paczkę? Ale co to właściwie znaczy? „Duża paczka” to pojęcie względne. Dlatego najpierw wyjaśnijmy zasady klasyfikacji przesyłek stosowanymi przez Pocztę Polską, kurierów i przewoźników.
Nie każda firma kurierska obsługuje wysyłkę wielkogabarytową, dlatego przed wysyłką musisz sprawdzić, jakie są maksymalne wymiary i waga paczki akceptowane przez danego kuriera. Oto podstawowe parametry, które należy uwzględnić:
- Długość, wysokość, szerokość oraz waga rzeczywista przesyłki.
Jeśli chcesz dobrze oszacować koszty wysyłki, dokładnie zmierz i zważ swoją paczkę. To ważne, bo wymiary i waga objętościowa mają bezpośredni wpływ na cenę usługi.
Czym jest paczka standardowa?
Standardowa paczka to przesyłka o kształcie prostopadłościanu, prawidłowo zapakowana, bez wystających elementów oraz z zachowaniem odpowiednich wymiarów i wagi. W zależności od przewoźnika, maksymalne wymiary i waga mogą się różnić, ale zazwyczaj standardowa paczka nie przekracza 150 cm długości najdłuższego boku i około 30 kilogramów wagi całkowitej. Zawsze sprawdź w regulaminie przewoźnika, szczególnie wtedy, gdy wymiary lub waga Twojej paczki zbliżają się do wartości granicznych.
Paczka standardowa zwykle jest wyceniana najkorzystniej. Jednak musisz uważać, bo firmy kurierskie bardzo restrykcyjnie podchodzą do kształtu paczki. Dobrym przykładem jest wysyłka plakatów lub wydruków wielkoformatowych. Jeśli spakujesz tego rodzaju produkty do tuby, to z miejsca taka paczka zostanie potraktowana przez kuriera jako niestandardowa (czyli droższa), bo nie jest prostopadłościanem. W Apakowanie.pl mamy na to sposób! Zamiast tuby zastosuj prostopadłościenne kartony o takiej samej funkcjonalności, jak tuba.
Kiedy paczka będzie uznana za niestandardową?
Automatyzacja procesów logistycznych sprawia, że każda paczka, która odbiega od standardowych wymiarów i kształtów jest kierowana do ręcznego sortowania. Omówiliśmy już problem z przesyłkami cylindrycznymi, ale to nie koniec kłopotów. Przesyłki niestandardowe to także paczki pakowane tylko w folię lub zawierające towary oznaczone jako „szkło”. Do tej grupy należą również przesyłki wymagające transportu w określonej pozycji.
Pamiętaj, że nawet paczka która nie waży dużo ani nie zajmuje dużo miejsca, może zostać uznana za niestandardową, jeśli jej kształt lub sposób pakowania odbiega od zasad określonych w regulaminie przewoźnika.
Jak przygotować dużą paczkę do wysyłki kurierem?

Duża paczka zwykle wymaga zastosowania wytrzymałych materiałów pakowych i dobrego wypełniacza. W hurtowni Apakowanie.pl oferujemy na przykład super mocne kartony z pięciowarstwowej tektury falistej, o podwyższonej sztywności i wytrzymałości. Ale to nie wszystko.
- Wybierz pudełka kartonowe wykonane z wytrzymałej tektury, wielkością dopasowane do kształtu produktów, na przykład karton przesyłka biznesowa XL
- Zabezpiecz delikatne przedmioty folią bąbelkową.
- Użyj folii stretch do stabilizacji zawartości i ochrony przed wilgocią.
- Wzmocnij opakowanie solidnymi taśmami pakowymi.
- Zastosuj wypełniacze, aby zabezpieczyć przedmioty przed przemieszczaniem się wewnątrz paczki.
Jeśli chcesz skorzystać z paczkomatów InPost, to największą skrytką jest gabaryt C.
W przypadku bardzo ciężkich przesyłek kartonowe pudełko może być niewystarczające. Wtedy pomyśl o wysyłce na palecie. W naszej ofercie znajdziesz także pudła paletowe.
Kartony przeprowadzkowe
Szczególnym typem dużych pudeł są kartony przeprowadzkowe. Co prawda to nie są typowe pudła wysyłkowe, bo są wyposażone w wygodne uchwyty typu „uszy”, jednak nie możemy ich pominąć w tym artykule, ponieważ to popularne produkty, cieszące się uznaniem naszych klientów.

Szczegółowy opis kartonów przeprowadzkowych znajdziesz w dedykowanym wpisie na ten temat.