Czy wiesz, że folia bąbelkowa powstała przez przypadek? Tak dzieje się z większością wynalazków i nie inaczej było z folią pęcherzykową. Jak podaje Wikipedia, w 1957 roku dwóch inżynierów, Alfred Fielding i Marc Chavannes, pracowało nad nową tapetą przestrzenną. Nie udało im się osiągnąć zamierzonego efektu, ale szybko spostrzegli, że ich wynalazek ma potencjał. Folia pęcherzykowa okazała się niezłym materiałem izolacyjnym i świetnym produktem do zabezpieczenia przedmiotów w transporcie. Zarzucili więc pomysł tapety i w 1960 powołali do życia firmę produkującą folię bąbelkową. Czy odnieśli sukces? Bez cienia wątpliwości! dziś firma Sealed Air jest obecna w 175 krajach i zatrudnia ponad 25 tysięcy pracowników. Wynalazek dwóch amerykańskich inżynierów doczekał się wielu modyfikacji, kopii i podróbek. Folię bąbelkową poznał i stosuje cały świat, a obsługa wysyłek towaru w sklepach internetowych pewnie nie wyobraża sobie bez niej życia.
Jakie są zalety stosowania folii bąbelkowej w transporcie?
Folia bąbelkowa nieprzypadkowo zdobyła popularność i uznanie. Oto lista jej zalet:
- lekka i łatwa w użyciu
- przezroczysta, co umożliwia inspekcję produktu
- wytrzymała
- wielokrotnego użycia
- wodoodporna
- elastyczna
- łatwa do przycinania
Małe, równomiernie rozmieszczone pęcherzyki wypełnione powietrzem doskonale amortyzują wstrząsy. Ilość komór powietrznych w materiale jest tak duża, że uszkodzenie nawet większej ilości nie ma w praktyce znaczenia. Pamiętaj, aby dostosować wielkość bąbelków do pakowanego przedmiotu. Zasada jest prosta – im mniejszy produkt, tym mniejsze pęcherzyki.
Folia bąbelkowa, którą stroną pakować?
Jeśli chcesz wykorzystać do maksimum właściwości amortyzujące folii bąbelkowej, to przygotowując delikatne przedmioty do wysyłki owijaj je folią bąbelkową pęcherzykami na zewnątrz. Sferyczna powierzchnia pęcherzyka powietrznego zapewnia lepsze rozproszenie siły nacisku i tym samym lepiej zabezpiecza przesyłkę przed uszkodzeniem.
Jeśli zrobisz odwrotnie i bąbelki wypełnione powietrzem będą przylegać do produktu, to nie jest to jakiś dramatyczny błąd. W praktyce zabezpieczenie jest równie skuteczne.
Rodzaje folii bąbelkowej
Bez problemu dobierzesz rodzaj folii bąbelkowej do swoich potrzeb. Na stronie Apakowanie.pl znajdziesz wszystkie najpopularniejsze rodzaje i formaty.
Wytrzymałość folii bąbelkowej związana jest z jej grubością, a ta z kolei zależy od gramatury. W handlu znajdziesz folię oznaczoną
- B1 – gramatura około 40g/m2
- B2 – gramatura około 60g/m2
Ponieważ folia bąbelkowa spokrewniona jest z tapetą, to zwykle sprzedajemy ją w belach o różnej szerokości i długości. W sklepie internetowym Apakowanie.pl najpopularniejsze są folie bąbelkowe nawinięte na beli 100 metrów bieżących, mały bąbel 8mm, gramatura B1:
- 25cm szerokości
- 30cm szerokości
- 40cm szerokości
- 50cm szerokości
- 60cm szerokości
- 100cm szerokości
- 120cm szerokości
Folia z dużym bąblem, o średnicy 3cm – dostępne są rolki o długości bieżącej x 50 m :
- 50cm szerokości
- 100cm szerokości
- 150cm szerokości
Dla wymagających większej wytrzymałości polecamy grubą folię pęcherzykową o oznaczeniu B2. W tej wersji kupisz u nas bele o wymiarach
- 50cm szerokości x 100mb
- 100cm szerokości x 100mb
Wszystkie dostępne rodzaje folii bąbelkowej znajdziesz na stronie kategorii produktu
Najlepsza podczas przeprowadzki
Kto się kiedykolwiek przeprowadzał ten wie, że folia bąbelkowa plus solidne kartony przeprowadzkowe to zestaw gwarantujący sukces. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat kartonów przeprowadzkowych. Sprawdź, jak wykorzystać folię bąbelkową jako wypełniacz i ochronę zastawy stołowej, bibelotów, sprzętu RTV i AGD.
Wady folii bąbelkowej
Lista wad folii pęcherzykowej jest wyjątkowo krótka. Jest wykonana z plastiku, który ma wyjątkowo długi okres biodegradacji, jednak nadaje się do wielokrotnego wykorzystania i do recyklingu. Wystarczy pamiętać, że po wykorzystaniu wyrzucamy ją do pojemników oznaczonych kolorem żółtym.
Drugą “wadą” jest to, że potrzeba relatywnie dużo miejsca na jej magazynowanie. Biorąc pod uwagę duży wybór rozmiarów rolek, łatwo sobie z tą wadą poradzić.