Opublikowano

Bezpieczna dostawa kurierem – na co zwrócić uwagę?

bezpieczna dostawa kurierem

Wysyłasz wartościowe przedmioty kurierem? Na pewno chcesz, żeby przesyłka dotarła bezpiecznie do odbiorcy. Szczególnie podatna na uszkodzenia a nawet kradzież jest elektronika. Na co zwrócić uwagę planując wysyłkę wartościowej paczki kurierem?

Solidnie spakuj przesyłkę.

Dobre pakowanie to podstawa. Jeśli Twoja paczka zawiera wartościowe lub delikatne przedmioty, nie warto oszczędzać na opakowaniu. Dlatego nie wahaj się zainwestować w nowy, dobrej jakości karton z wielowarstwowej tektury.

Dobierz rozmiar pudełka do wielkości wysyłanego przedmiotu. Pamiętaj, żeby zostawić miejsce ze wszystkich stron na wypełniacz. W zależności od rodzaju wysyłanego przedmiotu jako wypełniacza użyj:

Pamiętaj o dobrej jakości taśmie samoprzylepnej. Co ciekawe, taśma papierowa ma lepsze właściwości, niż popularna taśma foliowa.

Proponujemy etapy pakowania jak poniżej:

 1. Na dnie pudełka ułóż warstwę wypełniacza.
 2. Jeśli wysyłany przedmiot jest wrażliwy na zamoczenie, umieść go w wodoszczelnym opakowaniu foliowym
 3. Umieść wysyłany przedmiot na wypełniaczu
 4. Dodaj wypełniacz po bokach tak, aby wysyłany przedmiot był równomiernie zabezpieczony ze wszystkich stron
 5. Umieść górną warstwę wypełniacza tak, aby po zamknięciu kartonu nie uciskał on wysyłanego przedmiotu
 6. Zaklej karton mocną, dobrej jakości taśmą samoprzylepną

Zalecamy naklejenie na pudełku oznaczeń “ostrożnie“.

Uwaga: pamiętaj, że sama naklejka jest jedynie informacją dla kuriera i nie gwarantuje bezpieczeństwa paczki.

Jeśli chcesz dodatkowo zabezoieczyć karton przed niepowołanym otwarciem, zastosuj mocną taśmę PP

Ubezpiecz przesyłkę

Gdy wysyłasz kurierem wartościowe przedmioty nie szukaj oszczędności na ubezpieczeniu. Pamiętaj, że deklaracja wartości jest podstawą do obliczenia kwoty odszkodowania w przypadku zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki.

Kwota ubezpieczenia jest obliczana jako procent od kwoty podanej w deklaracji wartości. Dopłata za deklarację wartości jest niewielka i wynosi kilka złotych.

Uwaga 1: pamiętaj, że deklaracja wartości nie zwalnia cię z obowiązku prawidłowego pakowania paczki, jak to opisaliśmy wyżej.

Uwaga 2: Jeśli w paczce kurierskiej znajdą się przedmioty niebezpieczne lub niedozwolone do wysyłki, nadawca traci prawo do odszkodowania, mimo wykupionej dodatkowej usługi ubezpieczenia.

Czego nie można wysłać w przesyłce kurierskiej?

W regulaminie każdego przewoźnika jest lista towarów wyłączonych z transportu. Na przykładzie firmy kurierskiej DPD zaprezentujemy listę przedmiotów, których nie wolno wysyłać standardową przesyłką kurierską.

 • Żywe zwierzęta i rośliny
 • Szczątki ludzkie i zwierzęce
 • Pieniądze, metale szlachetne
 • Zegarki, biżuteria i kamienie szlachetne
 • Alkohol i inne środki odurzające
 • Tytoń i wyroby tytoniowe
 • Towary nielegalne
 • Duże gabarytowo części karoserii samochodowych – zderzaki, maski, drzwi, klapy i inne
 • Silniki i skrzynie biegów
 • Broń palna i pneumatyczna, części i repliki broni, amunicja, materiały wybuchowe
 • Fajerwerki 
 • Przesyłki w opakowaniu mogącym zabrudzić lub w inny sposób uszkodzić inne przesyłki 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja przesyłka nadaje się do wysyłki kurierem sprawdź w regulaminie wybranego przewoźnika

Wybierz szybki czas dostawy.

Im szybciej twoja przesyłka dotrze do adresata, tym lepiej. Unikaj wysyłki wartościowych przedmiotów na koniec tygodnia, aby twoja paczka nie była zbyt długo w magazynie firmy kurierskiej. Jeśli odbiorca nie chce i nie może czekać, wybierz usługę dodatkową dostawa w sobotę.

Śledzenie przesyłki

Odbiorca twojej paczki chciałby wiedzieć, gdzie jest przesyłka. Dlatego udostępnij mu numer listu przewozowego i link do strony , gdzie sam sprawdzi aktualny status przesyłki.

Jak szybka i bezpieczna dostawa kurierem wpływa na customer experience?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, tanie przesyłki kurierskie to tylko połowa sukcesu. Najważniejsze jest, żeby paczki docierały szybko i bezpiecznie. Jeśli chcesz utrzymać klientów, nie możesz pozwolić sobie na uszkodzenie lub utratę przesyłki w transporcie. Ubezpieczenie pokryje straty, jednak twój klient nie dostanie zamówionego towaru. Dlatego starannie wybierz Twojego dostawcę kartonów i materiałów do pakowania paczek.

Innym, ważnym czynnikiem wpływającym na jakość doświadczenia klienta jest opakowanie. Dowiedz się więcej o opakowaniach dla e-commerce